Bebeğin Kalp Atışları

BEBEĞİMİN KALP ATIŞI EN GÜZEL MÜZİK
bebek kalbiBir bebeğin anne karnındayken 6. haftadan itibaren ultrason, NTS gibi cihazlarla kalp atışını duymak mümkündür. Bu kalp atışlarını duymak anneye bebeğinin canlılığını kendisine olan bağlılığını hatırlatıp arada bir bağ oluşturur. Bir anne olarak bu anne bebek ilişkisinin güzelliğini verdiği mutluluğu anlatmak için gözyaşlarımı görmeniz gerekir.

Hamileliğin 18. haftasından itibaren bebeğin kalbinin işleyişi hakkında izlenimler yapılabilir. Hatta günümüzde tıp o kadar ilerlemiştir ki anne karnındaki bir bebekte gözlemlenebilen hastalıklar aynı zamanda tedavi bile edilebilmekte ve uygulanan yöntemler verilen ilaçlar sayesinde oluşabilecek hastalıklar aza indirgenebilmektedir.

Kalp hastalıkları doğuştan da olabilmektedir. Genetik özellikler ve anne karnındaki süreç büyük rol oynamaktadır.1. derece akrabalıklarda kalp sorunları varsa %10 ihtimal dahi olsa risk taşıyordur. Fakat olan hastalıklar kroner kalp hastalıkları ise çocukta doğuştan bir kalp hastalığı riski oluşturmamaktadır. Kroner kalp hastalığı ilerleyen yaşlarda ve daha çok yanlış beslenme alışkanlıkları ile ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda göğüs ağrısı genelde her 10 çocuktan 3’ünde görülebilmektedir. Bu göğüs ağrıları çocukta kalp hastalığı anlamına gelmez fakat her ebeveyn bu konuda tedirgindir ve bir uzmana danışma ihtiyacı içindedirler. Çünkü nadirde görülse kalp hastalıkları önemlidir ve erken teşhis büyük riskleri ortadan kaldırır. Bebekte bulunan bir kalp rahatsızlığı sık ve zor nefes alma, anne sütü alırken zorlanıyor olması ve yorulması, ağız çevresinde, dilde ve tırnak diplerinde morarma gibi bulgularla kendisini göstermektedir. Ayrıca sık akciğer enfeksiyonu olması doğuştan kalp hastalığı olabileceği ihtimalini güçlendirebilir. Böyle belirtileri anne ve babalar fark edebilirler. Çocuklarda kalp hastalığı ileri yaştaki bir kalp hastasına göre daha kolay tedavi edilebilir. İleriki yaş kalp rahatsızlıkları beslenme bozukluğunun da tetiklemesi ile zor tedavi süreci oluşturabilir. Çocuklarda görülen kalp hastalıkları cinsiyet farklılığı göstermemektedir.

Bir anne özellikle hamileliği sürecinde çocuğunu önemsemeli ve onu kalbi kadar sevmeli korumalıdır.

YASAL UYARI: Yayınlanan makale, tanıtım yazısı/haberlerin tüm hakları http://www.kalphastaligi.net ’e aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece http://www.kalphastaligi.net tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir

2.342 views

Benzer Yazılar

Kalp Vücudun Padişahıdır
Tarihte bilindiği üzere padişah devletin en önemli parçasıdır. Vücudumuzda ki kalp de vücudumuzun en önemli Devamı...
Kalp Hastalıkları Olursa Bir Kere Olur
Olursa Bir Kere Olur          Ülkemizde kalp hastalıkları sıkça rastlanan bir durum haline geldi ne Devamı...
Kalp Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
KALP RAHATSIZLIKLARI Vücudumuza gerekli oksijen ve besin maddelerini sağlayan kalbimiz, çeşitli nedenlerle Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional Domain

 

Önemli: Yasal Uyarı Burada yazılan yazılar tamamen bilgi içerikli olup hiçbir şart altında uygulamaya yönelik değildir lütfen buradaki bilgileri okuyarak bir işlem yapmayın herhangi bir durumda doktorunuza başvurunuz, burada yazılan yazıları uygularsanız neticesini peşinen kabul etmiş olursunuz sitemiz bu durumda hiçbir sorumluluk kabul etmez.