Bebeklerde Kalp ve Gelişimi

ERKEN FARKET KALBİN RAHAT ETSİN
Bebeklerde KalpHamileliğin ilk haftalarında bebeğin kalbi oluşmuş ve görevini yerine getirmeye başlamıştır. Uzmanlar farklı cihazlar yardımı ile bebeğin kalp atışlarını dinleyebilir hatta sorun var ise müdahale edebilir duruma gelmiştir. Doğuştan olabilecek kalp hastalıklarının erken teşhis sayesinde ve tıbbın, teknolojinin gelişmesi ile oranı düşürülebilmiştir.

Çocuklarda görülen doğuştan kalp hastalıklarının genel olarak farklı sebepleri vardır. Annenin hamilelik sürecinde radyasyona fazla maruz kalması, akraba evliliği ve daha çok buna bağlı kan uyuşmazlıkları, hamileliğin ilk dönemlerinde oluşabilecek enfeksiyonlar ve kızamıkçık gibi geçirilen ağır hastalıklar, anne ve baba da bulunan ağır ve genetik rahatsızlıklar, hamilelik sürecindeki beslenme bozuklukları ve sigara alkol tüketimi gibi etkenler çocukta kalp hastalıklarını olabilmesine etkenlerdir. Tüm bu etkenlerin yanı sıra birçok kalp rahatsızlıklarının nedeni bilinememektedir.

Bazı doğuştan kalp hastalıkları (küçük kalp delikleri gibi) kendiliğinden düzelebilir fakat bunun için de erken fark etmek ve bir uzmana takip ettirmek gereklidir. Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının en önemli iyileşme faktörü erken teşhistir. Tıbbın çok ilerlediği bu çağlarda artık 1 günlük bebek dahi ameliyat edilebiliyor ve ilaç tedavisi ile hastalıklar aza indiriliyor. Egzersizler, elektro grafikler ve göğüs röntgenleri sayesinde çocukların kalbi daha rahat uzmanlar ebeveynlerin ve teknolojinin yardımı ile bu kalp rahatsızlıklarına kolay ulaşıp çözüm getirebiliyorlar.

Erken teşhis kalbimizi rahatlatacaktır. Tabi erken fark etmek için belirtiler takip edilmelidir bu belirtiler bebeklerde zor nefes almak, tırnak diplerindeki morartılar, doğru ve dengeli besleniyor olmasına rağmen kilo alamamak. Daha ileriki yaş çocuklarda ise bayılma, göğüs ağrısı, çarpıntı, yaşıtlarına göre yaptığı faaliyetlerde çabuk yorulma şeklindedir.

Çocuklarda genel olarak görülen kalp hastalıkları kalpte delik olması, kalpte bulunan kalp kapakçığı ve odacıkların gelişememesi kapaklarda darlık, kalp ritim bozukluğu vs. Çocuk kalp hastalıkları ile pediatrik kardiyoloji (çocuk kalp) uzmanları ilgilenmektedir. Önce aile fark etmeli uzmanlar ise gerekeni yapmalı ki çocuklarımızın hastalıkları kalmasın kalplerin rahat etsin.

YASAL UYARI: Yayınlanan makale, tanıtım yazısı/haberlerin tüm hakları http://www.kalphastaligi.net ’e aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece http://www.kalphastaligi.net tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir

2.416 views

Benzer Yazılar

Bebeğimin Kalbi Benim Kalbim
Her ne kadar çocuklarda kalp hastalığı günümüz hastalığı olmasa da en önemli ve riskli hastalıklardandır. Devamı...

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Valid CSS! Valid XHTML 1.0 Transitional Domain

 

Önemli: Yasal Uyarı Burada yazılan yazılar tamamen bilgi içerikli olup hiçbir şart altında uygulamaya yönelik değildir lütfen buradaki bilgileri okuyarak bir işlem yapmayın herhangi bir durumda doktorunuza başvurunuz, burada yazılan yazıları uygularsanız neticesini peşinen kabul etmiş olursunuz sitemiz bu durumda hiçbir sorumluluk kabul etmez.